PROJEKT: Prevencija nasilja među djecom i mladima te poboljšanje kvalitete života djece s posebnim potrebama- PRESTANI!

Autor: Ana Bartolić, 21. 11. 2018.

21.11. održana je zadnja radionica namijenjena za učenike 5. i 6.razreda. Radionicu je održala gđa. Sonja Jarebica na temu:

Stilovi ponašanja i suradnja -  izbor načina surađivanja kroz upotrebu obrasca suradnje u konkretnom kontekstu aktivnog slušanja, razvoja osjeća pripadnosti grupi i zajedništvo u radu. Radionicom se potiče  djecu i mlade  na postizanje zajedničkog cilja i uspjeha, temeljem suradnje, uvažavanja drugih, tolerancije, prihvaćanja različitosti i brige jednih za druge. Omogućiti svakom kroz grupni i individualni rad zadovoljavanje potrebe da bude primijećeno, shvaćeno i da ga se uzme za ozbiljno kao člana grupe/društva koji može doprinijeti zajedničkom cilju i da ga drugi uvažavaju. Omogućiti učenje elemenata suradnje i važnosti dogovora, te načinima pristupanja vršnjacima i odabira grupe vršnjaka s kojima pronalaze zajedničke interese i potrebe.

Tehnike i načini rješavanja problema/sukoba- učenje načina i tehnika komuniciranja u sukobima, analizira se tematika problema/sukoba, rasprava i prosudba o neefikasnim načinima  rješavanja problema/sukoba i podržavanje suradničkog načina rješavanja problema/sukoba i  upotreba modela pobjednik/pobjednik rješenja. Kroz iskustvene strukturirane radionice koje sadrže veći broj vježbe u kojima korisnici   uz pomoć voditelja definiraju, razlikuju, uspoređuju, prepoznaju i vježbaju: kako se nositi s ljutnjom, nezadovoljstvom, povrijeđenošću, neprihvaćanjem. Mogućnost odabir načina zadovoljavanja psihičkih potreba na način da se suprotstave onome s čim se ne slažu  asertivnom komunikacijom, brigom za sebe i druge te da nenasilan način, prihvaćanje snage promjene koja se događa odabirom nenasilnog rješavanja sukoba (samopoštovanje, briga za druge, razmisli prije nego reagiraš, traži nenasilan put, očekuj najbolje).

Izvor: pedagoginja Anita Beganović