Sveta tri kralja ili Bogojavljanje - 6.siječanj

Autor: Štefica Facko Vrban, 9. 1. 2024.

6.siječnja obilježava se jedan od najstarijih katoličkih blagdana – blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje, kojim ujedno završavaju božićni blagdani. Prema događajima opisanim u evanđelju po Mateju, tri su kralja ili mudraca “s istoka”, Gašpar, Melkior i Baltazar, prateći betlehemsku zvijezdu repaticu, došli u Jeruzalem pokloniti se novorođenom Isusu. Pri tom su mu darovali tri simbolična dara – tamjan kao Bogu, zlato kao kralju na nebu i plemenitu mast (smirnu) kao čovjeku. Katolici diljem Hrvatske ovaj dan obilježavaju misnim slavljima. Pojedini krajevi na svoj način obilježavaju ovaj blagdan, a svima je zajedničko da mu se podjednako raduju i odrasli i djeca. Postoji tradicija vezana uz obilježavanje blagdana Sveta tri kralja. Na taj dan skidaju se ukrasi sa božićnog drvca i spremaju za iduću godinu, blagoslivljaju se kuće i voda.

Biblijska skupina obilježila je Sveta tri kralja izrađujući krune i darove koje su mudraci darovali Isusu.

Učenici su potaknuti da jedni drugima budu dar, da prihvaćaju jedni druge, daruju ljubav i povjerenje. Bog nam se daje u svakoj riječi, susretu, pogledu. Dakle, budimo jedni drugima dar, širimo ljubav i prijateljstvo.

Izvor: Sanja Milković