21. ožujka - Svjetski dan zaštite šuma

Autor: Ana Bartolić, 21. 3. 2017.

Svjetski dan zaštite šuma obilježava se svake godine 21. ožujka i taj dan predstavlja priliku da se podsjeti na važnost šuma i njihove zaštite. Svjetske šumske površine znatno se smanjuju svake godine. Gubitak šuma nastavit će se zbog klimatskih promjena unatoč globalnim naporima za smanjenjem ispuštanja u atmosferu plinova s učinkom staklenika. Šume su danas ugrožene od lošeg gospodarenja, požara, poremećenog režima voda, kukaca, glodavaca, bakterija, gljivica, onečišćenja zraka, tla i voda, kiselih kiša i dr.

Pogledajte igrokaz.

U tom smislu zaštita šuma podrazumijeva primjereno gospodarenje, zaštitu šume od štetočina i požara, zaštitu šumskog tla i stabala te druge preventive mjere. No, unatoč svim čimbenicima od kojih je ugrožena šuma je još uvijek tu, ali joj je potrebna čovjekova zaštita.

Obilježavanje ovog dana je i povod da saznamo nešto o šumama…

Učenici 3. razreda zajedno sa učiteljicom Jasminkom i knjižničarkom Tihanom obilježili su ovaj dan na više lokacija. Odlaskom u šumu, nedaleko od naše škole,mogli su vidjeti i prve proljetnice te službeno pozdraviti proljeće. Nakon razgledavanja šumskog proplanka uz podršku našeg domara,krenulo se pješice prema Šumariji. Tamo su ih ljubazno dočekali voditelji ovog objekta i ukratko prezentirali čime se bave i kako djeca mogu  pridonijeti zaštiti šuma. Dolaskom u školski cvjetnjak, učenici su posadili stablo bora kojeg je donio učenik Leon Bašić.

Učenice Erika Roth i Dora Ćurić-Jazvić uz asistenciju Gabriela Skendera pripremile su igrokaz Šumska priča koji je napravljen i u video zapisu.

Sve je zabilježeno i fotoaparatom, što se može vidjeti u našoj galeriji slika, a u razredu je napravljen i plakat sa fotografijama i porukama.

BEZ  ŠUMA  SE NEMRE

NAJTE  V  ŠUME  ITI

Z DRUŠTVEM ROŠTILJATI,

TO MORE OPASNE BITI

I ŠUMA BI SE MOGLA VUŽGATI.

NAŠE ŠUME DIŠU

I VOLE GIZDAVE BITI,

BEZ NJIH NAŠE TICE

NEMAJU SE DE SKRITI.

KAD U ŠUMU VLEZNEŠ

IMA MIRA I LADA,

I ZATO JU TREBA ČUVATI

NAVEK-SADA.

JASMINKA  PODLEJAN

Poruka ljudima cijelog svijeta čuvajte prirodu našeg planeta. Ne zagađujte šume i polja. Čuvajte rijeke i mora. Sadite cvijeće i drveće, jer čista priroda je zdravlje i život.