Varaždin

Autor: Ana Bartolić, 8. 6. 2017.

Varaždin, stari hrvatski grad, nekadašnji glavni grad naše domovine, bila je 8.6. destinacija jednodnevnog izleta učenika predmetne nastave. Uz pratnju svojih razrednika, vođeni stručnim vodstvom, učenici su se upoznali povješću tog znamenitog grada čije se ime prvi puta spominje 1181. godine, u vremeni kada je hrvatsko-ugarski kralj Bela III. 1194. svome sinu Emeriku (Mirku) povjerio hrvatski prostor, točnije varaždinski prostor, na upravljanje.

Po dolasku u grad učenici su se podijelili u dvije skupine koje su se izmijenjivale u obilascima Entomološkog muzeja, odn. muzeja kukaca, gdje su se, koristeći interaktivan sadržaj, upoznali s velikom zbirkom kukaca, ličinki i sl. te Gradskog muzeja Stari grad Varaždin u kojem su se susreli s povijesnim razvojem kulture i društvenog života grada Varaždina.

Nakon stanke i odmora od sat vremena, uz pratnju stručnog vodstva krenuo je obilazak znamenitosti grada od kojih izdvajamo: Župna crkva sv. Nikole, bivša isusovačka crkva, danas katedrala u Varaždinu, Gradski trg, franjevačka crkva sv. Ivana Krstitelja, HNK Varaždin te gradski park.

Izuzetno zanimljiv, edukativan i kulturološki oplemenjen izlet polučio je veselo raspoloženje učenika i njihovih razrednika koji su se, zadovoljni uspješno ispunnjenim izletnim danom, sretno vratili svojim domovima puni lijepih dojmova koji će im ostati trajno u sjećanju.