TERENSKA NASTAVA– PUTUJEMO ZAVIČAJEM

Autor: Ana Bartolić, 12. 6. 2017.

Učenici 3.razreda i njihova učiteljica Jasminka Podlejan( u pratnji učiteljice Anite Skrbin) putovali su zavičajem. Upoznali su izgled zavičaja u Posavini i dio Turopolja, u Bučici i okolici, kulturno-povijesne  spomenike te  ostale  znamenitosti.

Važno je bilo i uočiti  razliku  između  nizinsko-brežuljkastog  kraja (Pokuplje, Vukomeričke  gorice) i  nizinskog  kraja ( Posavina, Turopolje).

Evo,kako je izgledao njihov plan putovanja:

-vožnja  kroz  mjesto  Vukovina  i  Staro  Čiče  te  osvrt  na  značajne  objekte  i  ljude  iz  tog  kraja( kurija  Alapić  u  Vukovini; poznate  osobe: Juraj  Habdelić, Franjo  Lučić  iz Kuća,…)

-upoznati  nizinski  krajolik( općina  Orle)

-pogledati  rukavac  rijeke  Save  u  mjestu  Veleševec

-vožnja  do skele  u  selu  Vrbovo( skela  je  bila  nekoć  i  danas  poveznica  i  prijevozno  sredstvo  do  mjesta  Oborovo i dalje)

-upoznati  sjedište  općine  Orle

-posjetiti  mjesnu  crkvu  sv.Antuna  Padovanskog u Bukevju( u  blizini  škole iz 11.st. nalazi  se  kurija  Zlatarić  )

-ponoviti  vode  tekućice  i  stajaćice ( Sava, Kupa, Odra  )

-ponoviti  ulogu  starog  dvorca  u  Lukavcu  za  vrijeme  Turaka  na  našem  području ( razgledavanje  dvorca)

-razgledavanje  plemićke  kurije  Modić-Bedeković  u  Donjoj  Lomnici  koja  je  i  danas  sačuvana, a  prikazuje  primjer  gospodarskog  objekta  u kojima  se  živjelo  do  20. st.( obiteljske  zadruge)

-posjetiti  arheološki  park  Andautoniju  u  Ščitarjevu

-posjetiti mjesto Gornja Bučica koje pripada gradu Glina ( Sisačko-moslavačka županija) te župnu crkvu

-posjetiti   neke drvene  kapelice  našeg  kraja  koje  su  do  danas  sačuvale  svoju  vrijednost (kapela sv. Petra  i  Pavla  u  Pokupskom  Cerju,kapela  sv.Jurja  u  Lijevim  Štefankima, kapela sv.Ivana  Krstitelja  u  Lukinić  Brdu   te kapela  sv.Ilije  u  Auguštanovcu)

-ponoviti s  učenicima  značenje  kapelica  nekada, drvena  građa,…

-upoznati  biljni  i  životinjski  svijet  pojedinog  kraja  te  rad  ljudi

Učenici 3. razreda kroz terensku nastavu sistematizirali su gradivo iz PID-a.

Sve što je planirano,u potpunosti je realizirano na obostrano zadovoljstvo.

Izvor: Jasminka Podlejan