Literarni natječaj "Svijet bez interneta"

Autor: Ana Bartolić, 16. 3. 2018.

Tijekom veljače posebnu pozornost posvetili smo sigurnosti na internetu. Kao rezultat obilježavanja dana sigurnijeg interneta otvoren je literarni natječaj za učenike viših razreda u kojem su iznijeli svoje viđenje kako bi izgledao svijet da nema interneta. Stručni žiri proglasio je najboljim radom onaj učenice Laure Krpečanec. Drugo mjesto pripalo je Kristini Kovačić, a treće Ivoni Žužić. Škola je nagradila učenice prigodnom informatičkom opremom.

Nagrađene radove možete pročitati u nastavku vijesti.

SVIJET BEZ INTERNETA

Kada se skupimo u dnevnom boravku, nitko ni s kim ne priča, svi su na internetu. Ja mislim da smo svi živjeli puno bolje dok nije bilo interneta, barem smo više međusobno komunicirali, igrali društvene igre i stvarno se družili, a ne kao danas – dođeš kod nekoga i ne ispuštaš mobitel iz ruku.

Prije kada bi počeo padati snijeg, djeca su bila presretna, brzo su išla na sanjkanje i grudanje, ali danas kad počne padati snijeg, svi ga slikaju mobitelima, stavljaju na društvene mreže i skupljaju lajkove, i ne pomišljaju izaći iz kuće. Kada mama kuha ručak, otvori internet i traži recepte, a nekada su nas bake učile kuhati. Dakle ne trebaju nam bake ni mame, bitno da imamo INTERNET. Neki dan je jedan dječak izjavio da je u godinu dana više naučio nego u osam godina školovanja. Ne znam zašto bismo uopće išli u školu kad za sve što nam u životu treba, samo otvorimo internet i pitamo njega. Sve je manje na ovom svijetu ljubavi, nježnosti, dobrote, druženja i dobrih odnosa među ljudima. Ovaj internet će od nas napraviti prave robote.

Samo da vam kažem za kraj – jučer je kod nas nestalo struje pa nije bilo interneta. Družila sam se sa svojom obitelji i shvatila da su stvarno odlični ljudi.

Laura Krpečanec, 1. mjesto

SVIJET BEZ INTERNETA

Kada ne bi bilo interneta, ljudi bi se više družili i stvarali prijateljstva. Više bi komunicirali govorom, a ne internetom. Ljudi bi se manje debljali i više vremena provodili u prirodi. Ne bi više postojala ovisnost o internetu. Više bi se čitale knjige. Ljudi bi samo mogli telefonirati jedni s drugima i slati si poruke na mobitel, ali ne bi mogli komunicirati putem Messengera, WhatsAppa itd. Ne bi bilo hakera i virusa na računalima i računala bi se manje kvarila.

No kada ne bi bilo interneta, ljudima bi neke informacije bile jako teško dostupne. Primjerice, ne bismo mogli koristiti Google za pretraživanje sadržaja za školu, posao i drugo. U knjižnicama bi bili puno dulji redovi jer ne bismo mogli čitati knjige putem interneta. Ne bismo mogli slušati glazbu na YouTubeu i skidati pjesme s interneta. Informatika bi također izgubila na svojoj važnosti jer je za većinu stvari, programa i aplikacija, potreban internet. Bilo bi mi jako dosadno bez interneta.

Kristina Kovačić, 2. mjesto

SVIJET BEZ INTERNETA

Internet – ta čarobna riječ bez koje je nezamislivo živjeti. Družimo se, pišemo zadaće, tražimo posao, dopisujemo se s prijateljima – i sve to putem interneta. Naša generacija drugačije ni ne zna komunicirati. Kad samo jedan dan trebam biti bez mobitela, ja "ludim".

U razgovoru s mamom zapitala sam se bih li ja mogla živjeti bez interneta. Kad zapne zadaća, Google pomaže, a da nema interneta, morala bih otići u  knjižnicu i potražiti odgovor.

Kad bolje razmislim, svijet bez interneta ne bi mogao funcionirati, ali malo manje korištenja mobitela i ostale tehnologije potaknulo bi nas da se više družimo i pričamo s prijateljima i rodbinom uživo, a ne porukama putem Vibera.

Ivona Žužić, 3. mjesto