Lisinski s impresionizmom u glazbi

Autor: Ana Bartolić, 9. 4. 2018.

Kad kažemo riječ impresija, prvo što nam na um pada je doživljaj nečeg možda nestvarnog, neobičnog, neočekivanog. No, umjetnički gledajući, impresija je stvarnost na koloristički prozračan način, kako u likovnoj umjetnosti tako i u glazbi i književnosti. Upravo tu impresiju pokušali su doživjeti naši učenici, u utorak 10. travnja, praćenjem još jednog koncerta Zagrebačke filharmonije u KD Vatroslava Lisinskog, a u organizaciji HGM-a. Ovaj put uživali su u kolorističkim potezima glazbala najstarijeg hrvatskog simfonijskog orkestra koji je izvodio djela Claudea Debussya, povodom njegove 100 obljetnice smrti. Zbog težine razumijevanja neobičnosti nizanja glazbenih sastavnica u impresionističkom stilu (za razliku od konkretnosti Bacha, Mozarta, Haydna pa čak i Beethovena) uz skladbe La mér, Potonula katedrala, Poslijepodne jednog fauna i dr., koje su izvrsno i ovaj put izvedene u dupkom punoj dvorani, s filharmoničarima  su impresionizam u glazbi učenicima dočaravali i polaznici škole suvremenog plesa Ane Maletić prikazavši pokretima, lepršavošću i lakoćom kretanja po cijeloj dvorani u prozračnim kostimima, karakteristike ovog umjetničkog razdoblja koje predstavlja živu okosnicu između revolucionarnog i emotivnog romantizma te slobode glazbe 20. i 21. stoljeća.

Dodajmo i to da su učenici, u pratnji svojih razrednika i učitelja, prije odlaska u Lisinski, obišli Gornji grad te Informativno-multimedijski centar HNS-a „Budi ponosan“.