Izvannastavna aktivnost S kuhačom kroz život

Autor: Štefica Facko Vrban, 19. 6. 2022.

U ovoj školskoj godini učenicima smo ponudili mogućnost uključivanja u izvannastavnu aktivnost S kuhačom kroz život. Ovu aktivnost planirali smo na početku školske godine. Nalazi se u Školskom kurikulumu koji je donijet na sjednici Školskog odbora uz prethodnu raspravu na Vijeću roditelja, Vijeću učenika i Učiteljskom vijeću. Prijavili smo se na natječaj MZO te smo sredstva dobivena na natječaju i iz donacije utrošili na opremanje kuhinje, kupnju potrebnog pribora, dijela namirnica. Preostala dobivena sredstva utrošit ćemo na izdavanje kuharice u kojoj će biti recepti nekih jela koja smo pripremali. Cilj nam je bio da u ovoj aktivnosti spojimo tradiciju našega kraja, ekologiju i poduzetništvo. Učenici su pripremali naša tradicijska jela, a posebno su ih oduševili bijeli žganci. Pekli su makovnjaču, orehnjaču, mramorni kolač. U prirodi su ubrali maslačke i cvjetove bazge iz kojih su napravili sirup. Naučili su napraviti fritule, sladoled, hamburgere, tople sendviče, voćne salate, puding… Sve što su pripremili, učenici su i kušali. Višak proizvoda prodavali su putem UZ Lajdica, a dobivena sredstva polagali su na račun Škole. Cijenu proizvoda određivali su na način da su izračunali vrijednost utrošenih namirnica, potrošene energije, svoga rada i zaradu. Sredstva uplaćena na račun Škole trošit će se za rad UZ Lajdica i nastavak rada izvannastavne aktivnosti.

Kroz ovu aktivnost usvojeni su svi planirani ishodi. Posebno je zadovoljstvo što učenici mogu naučeno primijeniti u svom svakodnevnom životu i pripremati jela svojim obiteljima.

Hvala svim roditeljima koji su podržavali ovu aktivnost i uvidjeli njezinu vrijednost!

Zahvaljujemo i ravnateljici koja je osigurala sve uvjete za naš rad i koja nam je pomagala svojim savjetima!

Izvor: Tomislav Jelić, voditelj izvannastavne aktivnosti S kuhačom kroz život