Posjet Crkvi sv. Franje i ansamblu LADO

Autor: Ana Bartolić, 24. 2. 2015.

Još jedan glazbeno-edukativni izvanučionički dan protekao je za učenike 5. i 6. razreda. Naime, učenici su 23. veljače, uz pratnju svojih učitelja prof. Melite Jurilj i prof. Marija Ožakovića, posjetili Crkvu sv. Franje u Zagrebu gdje su se, uz stručno vodstvo domaćina fra. Drage, upoznali sa Kapelicom sv. Franje, povješću franjevačkog reda te izgradnjom crkve. Nakon toga učitelj Marijo održao je predavanje o izgradnji orgulja u crkvi te općenito o tom glazbalu nazvanom „kraljica in strumenata“. Učenici su također imali priliku isprobati i samostalno otkriti kako nastaje zvuk kod orgulja.

Nakon polasatne šetnje te kraćeg odmora u perivoju trga Ivana Mažuranića, uživali su u foklornoj poslastici, fantastičnom predstavljanju dijela hrvatskog narodnog stvaralaštva. Naš jedini profesionalni folklorni ansambl LADO izveo je četiri koreogafije s područja Slavonije, Dalmacije i Prigorja te svojom šarolikošću i bogatstvom tradicionalnih nošnji, školovanim glasovima, glazbom i plesnim pokretima oduševio učenike i izmamio od njih veliki pljesak. Učenici su se puni dojmova vratili svojim kućama, s pojedini od njih odlučili su se već sutra uključiti u bilo koje folklorno društvo i biti jedni od onih koji vjerno čuvaju i šire granice tradicijskog stvaralaštva naše domovine kao što to čini LADO već 66 godina.

profesor Marijo Ožaković