ObilježavanjE 24. godišnjice 153. velikogoričke brigade u Kljuki i OŠ Pokupsko

Autor: Tomislav Jelić, 5. 10. 2015.

„Život svoj prikazujemo Bogu za budućnost hrvatskome rodu“, stihovi su pjesme koju je zbor naše škole, uz pratnju tamburaške skupine, otpjevao 2. 10. prigodom obilježavanja 24. godišnjice 153. velikogoričke brigade u Kljuki. Naime, istog dana, već tradicionalno pripadnici Udruge 153. brigade, organizirali su edukativno zabavni dan za učenike četvrtih razreda osnovnih škola s područja Velike Gorice te općina Kravarsko, Orle i Pokupsko. Učenici su se prijepodne imali priliku upoznati s teškom i lakom artiljerijom, od kojih je neka korištena i za vrijeme Domovinskog rata, u sklopu vojarne Velika Buna, a zatim su se uputili u šumu Kljuka gdje se kraj zemunice, spomen obilježja na ratne dane 153. velikogoričke brigade i na pripadnike, poginule hrvatske branitelje u Domovinskom ratu, održavao svečani program, a koji je započeo intoniranjem državne himne RH. Nakon himne, predsjednik Udruge 153. velikogoričke brigade, gosp. Ivan Mišerić, obratio se nazočnima, učenicima, učiteljima, pripadnicima udruge i ostalim uzvanicima kratkim uvodnim riječima te prepustio obraćanje i govor ravnateljici naše škole Štefici Facko Vrban koja je na vrlo emotivan način opisala godine stradanja, patnje i bola prouzročenih nedaćama rata, a u kojima se dogodio i napad na Pokupsko te raketiranje naše škole. Put osnivanja i ratni put 153. brigade opširno je  opisao prvi zapovjednik brigade gosp. Stjepan Bačurin, a na samom kraju nazočnima se obratio i načelnik glavnog stožera OSRH general Drago Lovrić. Na početku spomenutom pjesmom te tradicionalnom „Kupom plovi Lajdica“, program su uveličali zbor i tamburaška grupa , a druženje je, nakon mimohoda do škole, nastavljeno na igralištu uz tradicionalnu porciju vojničkog graha.