Interliber 2015 & Mali princ

Autor: Tomislav Jelić, 15. 11. 2015.

Tko još nije čuo za priču o Malom princu, koja generacija učenika još nije čitala tu svevremenu novelu? Misaona, duhovna, psihološka, filozofska, vesela, zabavna, lirska, pomalo tužna, adaptirana na tisuću načina, prevedena na veliki niz jezika, ekranizirana i dramatizirana, učinila je život mnogih ljudi, još od školskih dana, stabilniji i zabavniji, potaknula na brojna razmišljanja o prolaznosti života. Tako su u naši učenici 5., 6.a i 6.b razreda, u pratnji učiteljica Nele Šipušić Gombarević i Melite Jurilj, knjižničarke Tihane Strmo te učitelja Marija Ožakovića, uživali, smijali se, zabavili se, a možda i zaplakali, gledajući u petak 13. 11., animirani film Mali princ u Cinestar multiplex kinu Avenue Mall u Zagrebu, a kojeg je režirao Mark Osborne. To je, inače, prva animirana verzija klasika svjetske književnosti, genijalne knjige Antoinea de-Saint Exuperija, u čijem je srcu događanja Djevojčica koju majka polagano priprema za svijet odraslih. Sve se promijeni dolaskom ekscentričnog, ali dobroćudnog susjeda, Avijatičara. Avijatičar upoznaje Djevojčicu sa izuzetnim novim svijetom gdje je sve moguće. U taj ga je svijet davno uputio Mali princ. Uz radnju punu duhovnih vrednota i izvanrednu glazbu, čiji su autori poznati filmski skladatelji Richard Harvey i Hans Zimmer, i mi smo se, barem nakratko, našli u tom svijetu te smo se, ispunjeni emocijama, nakon filma uputili na Zagrebački velesajam gdje se, u vremenu obilježavanja Mjeseca knjige, odvijao ovogodišnji Interliber. Tamo smo, na prodajno-izložbenim štandovima, uočili originalne knjige i slikovnice o Malom princu, ali nas je više zabavio znanstveni kutak i fizičar izlagač koji nam je opisivao elektro-statičke funkcije uz pomoć mjehurića od sapunice. Sve u svemu, ova stručno-edukativna izvanučionička nastava bila je pun pogodak za učenike koji su se zadovoljno, nakon svega, vratili u školu uz želje i očekivanja još sličnih posjeta.