Posjet generala Drage Lovrića

Autor: Tomislav Jelić, 7. 12. 2015.

Školski zbor imao je ove godine prigodu nekoliko puta izvoditi domoljubnu pjesmu „Hrvatska mati me rodila“. Tako je bilo i u petak 4. prosinca prigodom susreta s načelnikom GSOSRH, generalom Dragom Lovrićem u holu naše škole. General Lovrić, na jedan vrlo edukativan način, opisao nam je stvaranje hrvatske vojske u vrijeme kada je našom zemljom previrala mržnja neprijatelja i kada su se u pojedinim mjestima stvarale paravojne skupine te započinjale svoj otimalački pohod na sve što je hrvatsko i sveto, zajedno s tadašnjom JNA. Koristeći se prezentacijom na multiboard ploči, između ostalih video zapisa, od stradanja Vukovara do uspješnih operacija naše vojske u vrijeme Domovinskog rata, general Lovrić prikazao nam je i sastav nekadašnjeg Zbora narodne garde iz 1991. godine te izgled današnjih postrojbi vojske RH. Uz virtualne zapise o godinama slave i ponosa (1991.-1995.) pomoćnici generala Lovrića sa sobom su donijeli i dio pune ratne opreme s kojom smo ostali oduševljeni, a pogotovo što su gosti opremu i obukli te je izgledalo kao da zaista kreću u ratne pohode. Na samom kraju predstavljanja general Lovrić je prikazao današnju službu vojske RH, od članica NATO-a, borbi na bliskom istoku do pomoći unutar granica Hrvatske u saniranju posljedica elementarnih nepogoda te same spremnosti za obranu naše domovine. Pohvalivši usredotočenost i koncentraciju naših učenika prilikom prezentiranja vojnih skupina te pjesmu naših zborašica, general Lovrić, sa svojim suradnicima, podijelio je slatkiše te oznake i epolete s oznakama HV, a mnogi od naših učenika i učenica zainteresirano su se odlučili da će, kad odrastu, postati ponosni pripadnici vojske svoje domovine Republike Hrvatske.

Izvor: Marijo Ožaković, prof.