Put Iloka UZ Lajdica

Autor: Tomislav Jelić, 24. 9. 2016.

Međužupanijska suradnja učeničkih zadruga Zagrebačke županije ove je godine nastavljena s Vukovarsko-srijemskom županijom, točnije s UZ Mali mrav iz OŠ Lovas. Realizirana od četvrtka 22. do subote 24. rujna, u projektu je sudjelovala i naša UZ Lajdica. Naime, učenice 7.b razreda, Veronika Blažeković i Aurora Skrbin, članice zadruge, uz voditelja učitelja Marija Ožakovića, uživale su tri dana družeći se s prijateljima iz drugih škola Zagrebačke županije u gostima s učenicima OŠ Lovas. Prvog dana za zadrugare je organizirana berba grožđa i razgledavanju vinarije u vinogradima Srednje škole Ilok, a nakon toga učenici su upoznali domaćine, učenike i djelatnike Osnovne škole Lovas koji su pripremili svečan doček te ručak za učenike dok su voditelji bili smješteni u Starom podrumu u Iloku. Poslijepodne je proteklo u upoznavanju vinoteke Starog podruma te su se navečer učenici uputili domovima svojih domaćina. Slijedeći dan, nakon doručka, započeo je posjetom Gradskom muzeju Ilok, obilaskom crkve Sv. Ivana Kapistrana, u kojoj je učitelj Marijo malo i zasvirao na harmoniju, a nastavio se vožnjom vlakićem do imanja Principovac na kojem su učenici uživali u svježem zraku slavonske ravnice. Nakon zajedničkog ručka u Starom podrumu, za učenike i voditelje pripremljene su sjajne igre i radionice u OŠ Lovas, a navečer su se učenici uputili na druženje u domovima svojih domaćina, dok je za voditelje organizirana sjajna večer uz slavonske tamburaše. Posljednji dan protekao je u obilasku Vukovara, a nakon toga put nas je vodio do Zagreba uz predivne uspomene na Slavoniju, Ilok, Lovas, Vukovar, predivne vinograde, a još ljepše doživljaje koje ćemo ostaviti duboko u našim školskim i životnim spomenarima. Na rastanku svi smo zapjevali poznatu „Himnu zadrugara“ i zahvalili se koordinatorici gospođi Darinki Balen na još jednom sjajno organiziranom međužupanijskom susretu s drugim zadrugarima RH.

Izvor: Marijo Ožaković, prof.