Korisne informacije

Sigurniji internet za djecu i mlade 2013.

Autor: Ana Bartolić, 5. 2. 2013.

Povezivanje uz uvažavanje

5. veljače 2013. godine obilježava se dan Sigurnijeg interneta za djecu i mlade u organizaciji udruge Suradnici u učenju.

Tema ovogodišnje nacionalne kampanje "Sigurniji internet za djecu i mlade" su online prava i odgovornosti uz slogan "Povezivanje uz uvažavanje".

Na ovoj stranici pronaći ćete korisne informacije koje govore o ovoj temi. Kao djeca koja surfaju internetom u potrazi za novim, zanimljivim saznanjima, morate biti svjesni da postoje situacije u kojima je vaša sigurnost ugrožena. Također je važno znati da u svijetu interneta imate prava, ali i odgovornosti kojih se valja pridržavati.

Za Vas,  djecu,  su pripremljeni zanimljivi materijali kroz koje možete naučiti ponešto o sigurnijem korištenju interneta:

1. Radna bilježnica Igraj se i uči: online

- za djecu od 4 do 8 godina

- naljepnice za radnu bilježnicu preuzmite ovdje

2. Posteri:

3. Interaktivne igre:

Zaštita osobnih podataka                       Sigurnost na                       Zamke elektroničke pošte                                                                  društvenim mrežama

4. Priručnik za djecu: Sigurniji internet za djecu i mlade

5. Priručnik za ponašanje na društvenim mrežama: E- bonton

E- bonton je prvi hrvatski priručnik koji govori o pravilima ponašanja na društvenim mrežama, kao što su Facebook, Twitter i dr. Priručnik je osmislio Hrvatski telekom, a izradio ga je uz pomoć korisnika koji su na Facebook stranici HT-a predlagali pravila odnosno savjete za ponašanje na društvenim mrežama. Na kraju je stručno povjerenstvo HT-a odabrano 130 savjeta koji su objedinjeni u e-bonton naziva "Pravila ponašanja na društvenim mrežama".

5. Brošure u izdanju Nacionalnog središta za računalnu sigurnost (CERT.hr):

a) Sigurnije na internetu

Brošura Sigurnije na internetu je kratki vodič koji će vam pomoći prepoznati opasnosti te vas uputiti u postupke aktivne zaštite. U brošuri su opisane usluge poput društvenih mreža (Facebook) i dijeljenja datoteka (Bit Torrent), a poseban naglasak je stavljen na izbjegavanje prijevara i zaštitu privatnosti.

b) Zaštitite privatnost na Facebooku

Kako biste se upoznali s opasnostima kojima se izlažete prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na Facebook, svakako pročitajte brošuru koja će vas uputiti u tajne kako podesiti svoj profil na ovoj najpopularnijoj društvenoj mreži kako biste pritom sačuvati svoju privatnost.

Učenici diljem Republike Hrvatske sudjeluju u kampanji Sigurniji internet za djecu i mlade svojim radovima. Radove učenika u protekle dvije godine možete pregledati na sljedećim stranicama:

Multimedijska izložba 2012

Multimedijska izložba 2011

Više o ovoj temi saznajte na sljedećim web stranicama:

« Svibanj 2024 »