> O školi  > Povijest
Povijest

Na inicijativu carice Marije Terezije, a pod okriljem crkve, tijekom 19. stoljeća  počinju se intenzivnije otvarati škole.

1834. godine župnik  Ivan Kralj pokrenuo je aktivnosti  za izgradnju škole u Pokupskom.

Izgradnja počinje u srpnju 1839. godine a potreban materijal za gradnju (cigla i crijep ) izrađivan je na biskupskom imanju u Brkiševini.

Škola u Pokupskom počela je s radom 25. siječnja 1841. Prvi učitelj  koji je tu radio bio je Franc Perkanović-Leh.  Škola je u to vrijeme imala jedan razred jer je veličina učionice bila mala a odaziv učenika na nastavu  nije bilo zadovoljavajući. Nekim učenicima škola je bila udaljena od kuće, neki nisu imali potrebnu odjeću i obuću  a bilo je i roditelja koji su smatrali da njihovoj djeci obrazovanje nije potrebno.

OŠ Pokupsko u svojem je postojanju imala blistavih trenutaka ali i onih teških. Zbivanja u samom mjestu odražavala su se i na kvalitetu rada u školi a svoj su pečat ostavile i značajne osobe koje su tu djelovale.

Kad govorimo o povijesti škole ali i samog mjesta  moramo spomenuti značajne osobe i događaje.

1867. godine za učitelja u Pokupsko dolazi Antun Arnold. On je bio učitelj, kulturni radnik kao i primjer ostalim mještanima u poljoprivredi. Tijekom svog 44-godišnjeg službovanja učinio je mnogo za napredak mjesta i  na opismenjavanju mnogih generacija djece. Antun Arnold uživao je poštovanje  ljudi ovoga kraja i to ne samo u vrijeme dok je radio u Pokupskom već i kasnije kad je odselio u Zagreb.

Učitelj Antun Arnold  radio je s djecom ali je bio i savjetnik odraslima pogotovo u poljoprivredi. Imao je svoje malo ogledno gospodarstvo a posebno se bavio pčelarstvom i svilogojstvom.  Kod djece i odraslih razvijao je ljubav prema  knjizi. Stvorio je knjižnicu s oko 1 000 knjiga što je zaista mnogo za vrijeme u kojem je živio. Nažalost, knjižnica je tijekom drugog svjetskog  rata zajedno sa školskom zgradom uništena. Njegovom zaslugom otvoren je 1886. poštanski ured.

Od značajnih osoba koje su djelovale  na ovim prostorima svakako treba spomenuti i Pavla Štoosa, župnika i Ilirca koji je u Pokupsko došao 1842. godine i tu živio i djelovao do svoje smrti 1860.

Na području današnje općine Pokupsko dio svog radnog vijeka proveo je i Slavko Kolar, agronom i književnik koji je opisivao život ljudi ovoga kraja.

Pokupski potres bio je događaj koji je ostao zabilježen u svjetskoj znanstvenoj povijesti. Andro Mohorovičić je proučavajući potres u Pokupskom  1909. godine postavio poznatu teoriju o postojanju Zemljine kore.

Ovo je područje  nekoliko puta imalo vrlo važnu ulogu.  Vrlo je važnu ulogu imalo u obrani od Turaka. Tijekom 18. I19.  stoljeća Kupom se odvijao robni promet  između dva značajna grada Karlovca i Siska što se bitno odrazilo na razvoj mjesta uz Kupu.  Tijekom 1991. Pokupsko ponovno postaje bojišnica i glavna  linija obrane Zagreba. Taj  period bio je izuzetno težak i za djelovanje naše  škole .

Naša škola nalazi se u Općini Pokupsko  koja ima 14 naselja i prema popisu stanovništva iz 1991. 2700 stanovnika.

Ono što bi svakome koji dođe u naše mjesto željeli pokazati , osim prekrasnih pejzaža i rijeke Kupe, su vrlo lijepe i stare drvene kapelice, župna crkva.

Škola je do 1991. godine nosila naziv „Udarna brigada Franjo Ogulinac Seljo“.

« Ožujak 2021 »